برای تامین برق کولر از چند کابل استفاده کنیم؟ این سوالی است که دوستان زیادی از من پرسیده اند. ما می دانستیم که بهتر است پاسخ این سوال را در مقاله ای جداگانه در سایت قرار دهیم.

به طور معمول ، مقدار ظرفیت سرمایش و گرمایش کولرهای گازی با وات در پلاک نوشته می شود. اگر این مقدار را در 3.5 تقسیم کرده و در 12 ضرب کنیم ، مقداری به نام TU یا واحد Therminul انگلیس بدست می آوریم (البته با کمی تفاوت). مقدار TU را می توان مستقیماً روی پلاک کولر گازی نوشت. یک مثال می زنیم.

فرض کنید ظرفیت خنک کننده یک کولر 7000 وات باشد. اگر این مقدار را بر 3.5 تقسیم کنیم و سپس آن را در 12 ضرب کنیم ، 24000 بدست می آوریم که در بازار به 24000 معروف است ، یعنی همان تعداد TU.

هنگامی که مقدار TU کولر گازی مشخص شد ، آن را بر 2000 تقسیم کنید. عدد بدست آمده مقدار جریان کشیده شده توسط کولر گازی در آمپر است. بنابراین یک کولر 24000 تقریباً با 12 آمپر کار می کند.

بر روی پلاک های برخی از کولرهای گازی ، میزان جریان مصرفی نیز درج شده است. و نیازی به محاسبات بالا نیست.

شاید اکنون به این نتیجه رسیده باشید که سیم شماره 1.5 برای تامین برق این کولر مناسب است! اما پاسخ در تئوری مثبت است و در عمل نه.

ما می دانیم که یک سیم 1.5 می تواند تقریباً 16 آمپر برق و یک سیم 2.5 می تواند تقریباً 20 آمپر را تحمل کند. این مقادیر در صورت فراهم شدن شرایط ایده آل برای سیم برق است. به عنوان مثال ، دمای هوا باید 24 درجه باشد ، طول کابل نباید خیلی طولانی باشد ، کابل نباید تکه تکه شود یا در جاده گیر کند ، و and. . که این شرایط همیشه وجود ندارد. همچنین ، کولرهای گازی در هنگام راه اندازی اولیه جریان بیشتری (تا 1.5 برابر نرمال) می گیرند.

بنابراین اگر فاصله کابل مصرفی تا محل کولر حدود 10 متر باشد و ظرفیت کولر حداکثر 18000 TU باشد. می توانید از کابل 2 در 2.5 استفاده کنید.
اگر ظرفیت کولر گازی بین 18000 تا 32000 TU است و طول کابل حدود 20 متر است ، باید از کابل 2 در 4 استفاده شود.
و اگر ظرفیت کولر گازی بیش از 32000 TU است ، باید از کابل 2 در 6 استفاده کنید.

توجه: اگر در یک ساختمان خاکی اجرا شود. باید سیم دیگری را به عنوان زمین رد کنید.

بهتر است از کابل های شکسته و چسب استفاده نکنید. زیرا کابلهای مکانهایی که با نوار وصل می شوند در معرض گرما و آتش شدید قرار دارند. بهتر است سیمها را مستقیماً از جعبه فیوز یا کنتور اصلی به محل تهویه هوا بکشید. متاسفانه دریافت کابل در بازار نیز افزایش یافته است ، بنابراین 2.5 کابل به اندازه 1.5 کابل و 4 کابل به اندازه 2.5 کابل بزرگ هستند. بنابراین همیشه از فروشگاه های معتبر پیشتاز شوید.بر اساس محاسبات فوق ، فیوز نصب شده در مسیر کولر گازی باید تقریباً 20-25 آمپر باشد. البته ، اگر تهویه مطبوع شما کمتر از 18000 TU است ، ممکن است فیوزهایی با ظرفیت پایین نیز برای شما مفید باشند. نکته ای برای برق کاران:

در یک تقسیم بندی کلی می توان گفت کولرهای گازی خانگی یک تکه یا دو تکه هستند (اسپلیت). اگر در حال سیم کشی کولر گازی هستید ، تنها کاری که باید انجام دهید این است که دو سیم از سیم شماره 4 را مستقیماً از جعبه فیوز به محل نصب کولر ببرید. (یعنی یک شیار ایجاد کنید ، شیلنگ را وارد کنید و سپس کابل را رد کنید).

ا

سیم کشی یک کولر گازی دو تکه به شرح زیر است:

برای اکثر کولرهای گازی دو تکه ، شما فقط نیاز به تأمین برق محل کمپرسور دارید (که معمولاً روی عرشه یا سقف نصب می شود). اما در بعضی از مدل ها ، برق باید به محل واحد داخلی برسد. بنابراین اگر شما به عنوان یک برقکار از ابتدا سیم کشی یک ساختمان را انجام می دهید و نمی دانید بعداً مالک کدام مدل را برای خانه شما خریداری می کند ، باید برق را به هر دو مکان برسانید. بهتر است یک لوله انعطاف پذیر یا لوله پی وی سی به شماره 2/5 از جعبه فیوز به محل کمپرسور (واحد خارجی) قرار داده و یک لوله دیگر بعد از قرار دادن کمپرسور به محل کولر گازی (واحد داخلی) نصب کنید.

توجه: به طور کلی سیم برق کولرهای تا 18000 TU به پنل (واحد داخلی) و کولرهای با ظرفیت بالاتر به کمپرسور می رود.

توجه: تمیز کردن کندانسور برای جاری شدن هوا باعث کاهش بسیار زیاد مصرف انرژی کولر می شود.

توجه: با نصب کندانسور در سایه از کاهش چشمگیر مصرف برق جلوگیری می شود.

توجه: در صورت امکان کولر گازی را در جهت وزش باد نصب کنید ، زیرا این امر منجر به انتقال بهتر گرما در کندانسور می شود و در نتیجه ، کارایی کولر گازی افزایش یافته و مصرف انرژی کاهش می یابد.

توجه: بسیاری از دوستان همچنین می پرسند کابل فرمان چیست و از کدام کابل برای کابل فرمان استفاده شود. جواب: ”سیم را که از کولر (واحد داخلی) به کندانسور (واحد خارجی) می رود سیم فرمان می نامند. از نام آن مشخص است که برای تبادل دستورات بین این دو طرف استفاده می شود. نصب کابل فرمان به همراه لوله مسی به عهده برق کاران نیست و نصب آن به عهده نصاب کولر گازی است. اما بد نیست بدانید که تعداد رشته های کابل کنترل در برخی مدل ها 4 رشته یا 5 رشته یا 6 رشته یا 7 رشته با نمره 5/1 است که تعداد رشته ها به نوع و مشخصات کولر گازی بستگی دارد .

دیدگاه بگذارید