هنگام ملاقات یک فرد یکی از مواردی که در نگاه اول خیلی تاثیر گذار است چشم هاست. در عکس ها هم همینطور است. چشم ها یکی از مهم ترین بخش های صورت است که به گیرایی صورت شما کمک می کند. با شرکت در دوره های آموزش روتوش می توانید ترفند های زیادی را برای زیباتر کردن صورت خود در عکس ها بیاموزید اما در این مقاله می خواهیم شما را با روش جذاب تر کردن چشم ها با استفاده از رنگ ها و سایه آشنا کنیم.

 

مرحله 1: یک لایه جدید ایجاد کنید و نام آن را “Shadows” بگذارید
وقتی تصویرم را در فتوشاپ باز می کنم ، اکنون یک لایه دارم ، لایه پس زمینه ای که حاوی تصویر من است:

پالت لایه Photoshop در حال حاضر فقط لایه ackground را نشان می دهد.
برای روتوش کردن تصاویر ابتدا باید یک لایه خالی جدید ایجاد کنم که سایه ها را نگه دارد ، بنابراین می خواهم از میانبر صفحه کلید Ctrl + Shift + N (Win) / Command + Shift + N (Mac) برای ایجاد گفتگوی New Layer استفاده کنم:

کادر گفتگوی New Layer در فتوشاپ
برای نمایش کادر گفتگوی “لایه جدید” در فتوشاپ از میانبر صفحه کلید استفاده کنید.
من می خواهم نام لایه جدید خود را “Shadows” با حلقه قرمز در بالا قرار دهم و سپس بر روی OK کلیک کنم. فتوشاپ لایه سایه خالی جدید من را روی لایه پس زمینه من اضافه می کند:

لایه سایه جدید در پالت لایه ها
اکنون پالت لایه ها لایه جدید “Shadows” را در بالای لایه پس زمینه نشان می دهد.
مرحله 2: هر دو چشم را با ابزار Lasso انتخاب کنید
ابزار Lasso را از پالت Tools دریافت کنید یا L را از صفحه کلید فشار دهید و سپس محیط یکی از چشم ها را انتخاب کنید. پس از پایان کار ، کلید Shift را پایین نگه داشته و چشم دوم را انتخاب کنید تا آن را به انتخاب اصلی اضافه کنید. Shift Hold به فتوشاپ می گوید هنگام شروع انتخاب چشم دوم ، از انتخاب چشم اول چشم پوشی نکند:

مرحله 3: لبه بالایی هر دو چشم را سیاه رنگ کنید
ما می خواهیم سایه ها را روی چشم اضافه کنیم. مطمئن شوید که لایه “Shadow” در پالت لایه ها انتخاب شده باشد ، سپس ابزار rush را از پالت Tools بگیرید یا را از صفحه کلید فشار دهید تا انتخاب شود. با استفاده از یک برس لبه نسبتاً بزرگ برای ایجاد سایه ، بسته به اندازه تصویر خود ، حدود 40-50 پیکسل را در امتداد لبه بالایی هر دو چشم نقاشی کنید. نگران تصویر بالای چشم نباشید زیرا رنگ مشکی فقط در قسمت انتخاب شده ایجاد شده است:

با استفاده از ابزار Lasso هر دو چشم را محکم کنید
برای ایجاد سایه از یک برس بزرگ لبه نرم برای رنگ آمیزی هر چشم استفاده کنید.
مرحله 4: حالت lend را به حالت “Multiply” تغییر دهید و Opacity را کاهش دهید
با سایه های رنگی ، حالت ترکیب لایه “سایه ها” را از “Normal” به Duplicate تغییر دهید و میزان تیرگی لایه را حدود 40٪ کاهش دهید:

حالت ترکیبی را به Multiply تغییر دهید و میزان کدورت را کاهش دهید
حالت ترکیب لایه “سایه ها” را به “چند برابر” تغییر دهید و میزان کدورت را به 40٪ کاهش دهید.
دیگر نیازی به انتخاب چشمان نداریم ، بنابراین Ctrl + D (Win) / Command + D (Mac) را فشار دهید تا انتخاب آنها از حالت انتخاب خارج شود.

مرحله 5: زنبق عنبیه را در هر دو چشم انتخاب کنید
ابزار Elliptical Marquee Tool را از پالت Tools بگیرید و یک انتخاب را در اطراف هر عنبیه بکشید ، مطمئن شوید که وقتی می خواهید دکمه Shift را انتخاب کنید دوباره دکمه Shift را نگه دارید تا انتخاب خود را در مورد اول از دست ندهید:

مرحله ششم: زنبق عنبیه را از هر دو چشم در یک لایه جدید کپی کنید
ما باید عنبیه را از هر دو چشم در یک لایه جدید کپی کنیم ، بنابراین ، ابتدا با بالا رفتن از منوی Select در بالای صفحه و انتخاب Feather ، که کادر محاوره ای Feather را نشان می دهد ، انتخاب خود را کمی نرم کنیم. مقداری در حدود 5 پیکسل وارد کنید و سپس تأیید را فشار دهید:

بعد ، روی لایه Background در پالت Layers کلیک کنید تا انتخاب شود. سپس از میانبر صفحه کلید Ctrl + Alt + J (Win) / Command + Option + J (Mac) استفاده کنید تا انتخاب را روی یک لایه جدید بالاتر از لایه Background کپی کنید. وقتی کادر محاوره ای New Layer ظاهر شد ، نام لایه را “dodge” تغییر دهید ، زیرا ما از Dodge استفاده خواهیم کرد

 

مرحله 8: میزان تیرگی لایه “Dodge” را به 50٪ کاهش دهید
وضوح در این مرحله بسیار قوی است ، بنابراین میزان تیرگی لایه “dodge” را 50٪ کاهش دهید:

مرحله 9: با ابزار Dodge یک برجسته در پایین سمت راست هر عنبیه قرار دهید
اکنون ما از ابزار Dodge استفاده خواهیم کرد و از add برای روشن شدن قسمت پایین سمت راست هر عنبیه استفاده خواهیم کرد. ابزار Dodge را از پالت Tools بگیرید یا O را روی صفحه کلید فشار دهید تا سریع انتخاب شود. با انتخاب ابزار Dodge ، به نوار گزینه ها در بالای صفحه نگاه کنید و مطمئن شوید که دامنه برجسته است و میزان نوردهی روی 50 os است.

نوار گزینه ها برای ابزار Dodge
گزینه های ابزار Dodge را در نوار گزینه ها قرار دهید.
سپس ، با یک برس کوچک جریان حدود 10 پیکسل (سپس به اندازه تصویر شما بستگی خواهد داشت) ، چند ضربه را در پایین سمت راست هر عنبیه نقاشی کنید. هر ضربه ای که می زنید میزان روشنایی آن منطقه را افزایش می دهد و کار با ابزار Dodge کار ساده تری است ، بنابراین مراقب باشید که زیاد از حد دور نشوید ، مخصوصاً اگر ابتدا چیز خاصی در تصویر وجود دارد.

مرحله 10: یک لایه خالی جدید در بالای لایه “Dodge” اضافه کنید
اطمینان حاصل کنید که لایه “Dodge” در پالت لایه ها انتخاب شده است ، Alt (One) / Option (Mac) را پایین نگه داشته و بر روی نماد New Layer در پایین پالت لایه ها کلیک کنید. هنگامی که کادر محاوره ای New Layers ظاهر می شود ، لایه جدید را “Feature Left” نامگذاری کنید ، زیرا از آن برای افزودن مورد خاصی در سمت چپ هر عنبیه استفاده خواهیم کرد و سپس OK را کلیک کنید:

یک لایه خالی جدید در بالای لایه “Dodge” اضافه کنید و نام آن را “Left Feature” بگذارید.
مرحله یازدهم: در سمت چپ هر عنبیه برجسته کنید
این بار قصد داریم چیز خاصی به سمت چپ هر عنبیه اضافه کنیم. ابتدا مطمئن شوید که لایه “Left Featured” در پالت لایه ها انتخاب شده باشد. اگر قبل از فشار دادن D و سپس فشار دادن X ، سفید را به عنوان رنگ پیش نمایش خود رنگ کنید. سپس دوباره ، با استفاده از یک برس لبه نرم به همان اندازه ای که لحظه ای پیش برای ابزار دوج استفاده کردید ، یک چراغ سفید را در سمت چپ هر عنبیه نقاشی کنید. در ابتدا کاملا جعلی به نظر می رسد:

 

مرحله 12: قالب ترکیبی لایه “Left” را به “Overlay” تغییر دهید
پس از انتخاب لایه “Left Feature” ، به گزینه Blend format در سمت چپ بالای پالت لایه ها رفته و قالب Blend را از “Normal” به Overlay تغییر دهید:

قالب ترکیب لایه “برجسته سمت چپ” را به “overlay” تغییر دهید.
اکنون همه چیز بهتر به نظر می رسد:

مرحله سیزدهم: یک لایه خالی جدید در بالای لایه “Left Light” اضافه کنید
این بار قصد داریم یک لایه خالی جدید دیگر در بالای لایه “برجسته سمت چپ” اضافه کنیم. بنابراین با انتخاب لایه “Leaflight Highlight” ، اجازه دهید این بار از میانبر صفحه کلید استفاده کنیم ، Ctrl + Shift + N (Win) / Command + Shift + N (Mac) را فشار دهید تا کادر محاوره ای لایه جدید ظاهر شود ، و نام لایه جدید را “Makeup” بگذارید. برای افزودن لایه جدید روی تأیید کلیک کنید:

مرحله چهاردهم: یک الگوی تیره دور چشم
ابزار قطره چکان را از پالت Tools بگیرید یا I را فشار دهید تا سریع انتخاب شود ، سپس روی قسمت سایه چشم که عمیق تر از سر پوست فرد است کلیک کنید. هیچ مشکی را انتخاب نکنید ، ما فقط رنگهای تیره تر می خواهیم. ما از این رنگ برای برخی رنگ آمیزی ها استفاده خواهیم کرد.

 

مرحله پانزدهم: با رنگ طرح دار و روی چشم ها رنگ بزنید تا به آرایش اضافه شود
به ابزار قلم مو برگردید و اطراف و بالای چشم را با رنگ طرحدار خود رنگ آمیزی کنید تا آرایش کنید. هنوز عالی به نظر نمی رسد ، اما اشکالی ندارد

 

مرحله شانزدهم: فیلتر کریستال گوسی را روی لایه “آرایش” اعمال کنید
ابتدا آرایش را صاف کرده و این کار را با فیلتر تاری Gaussian انجام خواهیم داد. به فهرست Filter برگردید ، Blur را انتخاب کنید و سپس Gaussian Bliver را انتخاب کنید. هنگامی که کادر محاوره ای Gaussian Blur ظاهر شد ، مقدار شعاع را در پایین 10 قرار دهید و سپس بر روی OK کلیک کنید:

مرحله هفدهم: تغییر ترکیب لایه “آرایش” به “نور ملایم”
بیایید با تغییر حالت ترکیب ، این آرایش را بسیار بهتر نشان دهیم. پس از انتخاب لایه “Makeup” ، به گزینه های قالب Blend در سمت چپ بالای پالت لایه برگردید و طرح ترکیب را از “Normal” به Softlight تغییر دهید:

قالب مرکب را به نور نرم تبدیل کنید
ترکیب لایه “آرایش” را به “نور ملایم” تغییر دهید.
مرحله 18: با آرایش هر مشکلی را پاک کنید
تنها کاری که در این مرحله باید انجام شود پاک سازی برخی مناطق با آرایش است. برای این کار ، به پالت Tools یا با فشار دادن E روی صفحه کلید خود و انتخاب لایه “Make-up” و ابزار پاک کن موجود در برس نرم کننده بروید ، مناطق ناخواسته را به راحتی بچرخانید و پاک کنید:

آرایش را با ابزار پاک کن تمیز کنید
برای تمیز کردن مناطق ناخواسته در آرایش از اسکرابر استفاده کنید.
وقتی آرایش خود را تمیز کردید ، کارتان تمام شد!

دیدگاه بگذارید