به دلیل تأثیر صنعت برق در تمام جنبه های زندگی ، اهمیت صنعت دوچندان شده است و هرگونه وقفه ممکن است خسارات جبران ناپذیری ایجاد کند. از آنجا که کار ، طراحی و برنامه ریزی معمولاً از طریق نرم افزار انجام می شود ، استفاده از نرم افزارهای بومی برای بهبود امنیت شبکه برق ضروری است. اما مدتی است که علی رغم استفاده از نرم افزارهای ایرانی ، نرم افزارهای خارجی جایگزین این نرم افزارها شده اند. با این وجود ، نرم افزارهای ایرانی نه تنها از نرم افزارهای مشابه خارجی فروتر نیستند ، بلکه از نرم افزارهای مشابه خارجی نیز قدرتمندتر هستند و این نرم افزارهای ایرانی هستند که در برخی از کشورهای جهان در شبکه برق موقعیت پیشرو را به خود اختصاص داده اند.

این بهانه ای است برای گفتگو با دکتر شهرام منتصر کوهساری ، استاد دانشگاه صنعتی امیر کبیر و سازنده قدرتمندترین نرم افزار تحلیل شبکه.

پتانسیل کشور برای ایجاد یک طرح سیستم قدرت را چگونه ارزیابی می کنید؟

دکتر منتصر کوهساری: پتانسیل ساخت این برنامه ها باید واقعاً وجود داشته باشد ، ما نمی توانیم از ابتدا شروع کنیم. از سال 1988 ، شرکت های رقابتی جهانی (مانند ETAP) فعالیت می کنند. نوشتن نرم افزار ، به ویژه قسمت مربوط به شبیه سازی ، کاری بسیار دشوار است که دستیابی به آن در کوتاه مدت غیرممکن است. علاوه بر پتانسیل علمی ، برنامه نویسی به پتانسیل ساختاری نیز احتیاج دارد ؛ این بدان معنی است که شما باید مدت زمان طولانی را صرف تحقیق کنید. خوشبختانه دانشگاهها و موسسات تحقیقاتی ما این پتانسیل را دارند.

بیشتر نخبگان علمی ما در دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر تحصیل می کنند کشور در این زمینه بسیار ثروتمند است همه دنیا معتقدند که ایرانیان در برنامه نویسی بسیار توانمند و با کفایت هستند. زیرا دانشجویان ایرانی از ریاضیات و هوش بالایی برخوردار هستند.

بنابراین ، این کشور پتانسیل علمی برای برنامه نویسی دارد ، اما برای تبدیل شدن به پتانسیل فعال باید مورد تشویق قرار گیرد. اگر وزارت نیرو بخواهد از این پتانسیل ها استفاده کند ، باید اشتباهاتی را که 9 سال پیش مرتکب شده جبران کند و استفاده از نرم افزار ایرانی را کنار بگذارد. در سال 1990 ، یک نمایشگاه ملی برگزار شد که در آن شش تا هفت شرکت ایرانی در زمینه نرم افزار به رقابت پرداختند ، اما هیچ شرکت ایرانی در نمایشگاه اخیر شرکت نکرد زیرا استعدادهای موجود کشور دلسرد شده بود. این پتانسیل امروزه نیز وجود دارد و بیش از گذشته به آن نیاز است ، اما ظهور این پتانسیل ها نیاز به تشویق و انگیزه دارد.

در شرایط فعلی ، آینده سیستم قدرت را چگونه ارزیابی می کنید؟

دکتر منتصر کوهساری: در برخی از سیستم های قدرت مربوط به کنترل و محافظت ، سالهاست که بسیاری از وظایف انجام شده است. بخشی که امروز با آن روبرو هستیم کنترل دیجیتال و حفاظت دیجیتال است. قسمت مربوط به کنترل و حفاظت در سیستم قدرت مهمترین قسمت سیستم است.

طی این سالها ، این دو بخش شرایط مختلفی را پشت سر گذاشته و کارهای مختلفی را در این زمینه به پایان رسانده اند. بخشی که امروز درگیر آن هستیم در واقع کنترل و حفاظت دیجیتال است ، اما طی 10 تا 15 سال آینده آنچه پیش بینی می شود کنترل محاسباتی و حفاظت محاسباتی است ؛ به عبارت دیگر ، نرم افزار عظیم آینده سیستم قدرت را تشکیل می دهد و کنترل را انجام می دهد و کل فرایند حفاظت از سیستم قدرت. جهان در حال ورود به مرحله دیگری از این مسائل است و کشور ما طبیعتاً باید در این مسیر گام بردارد.

صنعت برق کشور در این زمینه چه کاری باید انجام دهد؟

دکتر منتصر کوهساری: اگر می خواهیم راهی پیدا کنیم ، باید 15 سال آینده را ببینیم و از این به بعد جلو برویم. به طور کلی ، نرم افزار شبیه سازی کنترل و حفاظت سیستم ابزاری است که در آینده بیشتر و بیشتر رایج خواهد شد. ابتدا باید اهداف خود را بپذیریم و بدانیم که آنها را به درستی پیش بینی کرده ایم. اگر این اتفاق نیفتد ، دیگر جایی برای رفتن نخواهیم داشت و مشکلات روزمره ما مسدود می شود. اولین مورد این است که اهداف را در برنامه بلند مدت مشخص کنید. دانشجویان مقامات ارشد صنعت برق را از این روش ها آگاه کنید. پس از تعیین هدف ، می توانیم به پتانسیل خود برسیم.

آیا تاکنون آخرین نرم افزار برای بهره برداری و طراحی سیستم قدرت ایران تولید شده است؟

دکتر منتصر کوهساری: من نرم افزار پویا را طراحی کردم که سه سال به طول انجامید و به صورت شبانه روزی کار کرد و حدود 70 میلیون تومان برای این کار هزینه کردم. چون من به این ایده اعتقاد دارم. من تمام برنامه های نرم افزار از جمله html و php را نوشتم. از سال 1982 ، ما در حال توسعه نرم افزاری هستیم که اکنون “پاشا” نامیده می شود و تاکنون ادامه دارد. این نرم افزار با نام پاشا در سال 1967 منتشر شد. در آن زمان ، این نرم افزار آخرین نرم افزار بود و من حتی از برخی از شرکت های خارجی مشاوره گرفتم. این برنامه در آن زمان نه تنها رهبر بود ، بلکه اکنون از بسیاری از رقبای خود مانند Digsilent و Neplan پیشی گرفته است.

در مقایسه با نمونه های خارجی ، ویژگی های نرم افزار پاشا و پویا چیست؟

دکتر منتصر کوهساری: این نرم افزارها عملکرد منحصر به فردی دارند. به عنوان مثال ، شبکه DC که امروزه به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفته است ، فعالانه به یک شبکه AC تبدیل شده است. همچنین انواع مختلفی از موتورهای DC وجود دارد که به صورت نوآورانه به موتور AC تبدیل می شوند و سپس می توان به راحتی آنالیز کرد.

دستگاه های DFIG دارای مشکلات شبیه سازی و کنترل فراوانی هستند و سعی در یافتن راه حل برای این مشکلات در سراسر جهان دارند. ما با مواردی مانند اشتراک بار DC باقی مانده ایم. هیچ یک از این نرم افزارهای خارجی این عملکرد را ندارند. نرم افزار پاشا و پویا سرعت بیشتری نسبت به نمونه های خارجی دارند و توانایی های فنی نرم افزار بیش از نرم افزارهای مشابه است.

هیچ شرکت نرم افزاری نمی تواند نرم افزاری با ویژگی های نرم افزار پویا ایرانی تولید کند. یکی از مشکلات برنامه شبیه سازی این است که با این واقعیت که ما در این زمینه بسیار جلوتر هستیم بسیار مناسب است. یکی از ویژگی های متمایز نرم افزار پویا این است که آزمایشگاه های Power System نصب شده و می توانند در دانشگاه ما مورد استفاده قرار گیرند. هدف از برنامه پویا شبیه سازی علمی و حرفه ای سیستم قدرت به منظور ارائه پاسخ صحیح به کاربران و طراحان است. یکی از مشکلات صنعت برق کشور این است که مردم برای آموزش به خارج از کشور می روند و سپس سیستم را ترک می کنند.

اگر از یک برنامه خارجی استفاده می شود ، ما باید افراد را برای آموزش به خارج از کشور ببریم ، در حالی که برنامه ایرانی توسط توسعه دهندگان آموزش داده می شود. یکی از مزایای پویا این است که آموزش نرم افزار 10 صفحه است. همه کشورهایی که توانایی توسعه نرم افزار را دارند از نرم افزار خود استفاده می کنند و ما باید این کار را در صنعت برق انجام دهیم. کسانی که علم صحبت می کنند ، می توانم اثبات کنم که نرم افزار Pasha و Dynamic قدرتمندتر از نرم افزارهای مشابه هستند. در ده سال آینده ، هیچ کس قادر به تولید نرم افزار قدرتمندی مانند Dynamic نخواهد بود.

از چه زمانی نرم افزار Digsilent جایگزین نرم افزارهای ایرانی در صنعت برق شد؟

دکتر منتصر کوهساری: زمانی برنامه های خارجی زیادی در کشور وجود نداشت ، بنابراین از برنامه پاشا استفاده می شد. متأسفانه ، برخی از مردم معتقدند که برنامه های خارجی وظایفی را انجام می دهند که نرم افزار ایرانی قادر به انجام آنها نیست و از کارآیی بیشتری برخوردار است. این سو تفاهم ها بخش صنعت ما را فرا گرفته است و هر آنچه اساتید داخلی درباره آن هشدار می دهند بی فایده است. این مسیر اشتباه رفت و این روند تا به امروز ادامه دارد. ده سال پیش بسیاری از افرادی که از نرم افزار Digsilent پشتیبانی می کردند اعتراف کردند که انتظارات آنها برآورده نشده است. این نرم افزار نه تنها نرم افزار پاشا است ، بلکه بسیار کمتر از نرم افزار پاشا است و حتی در برخی موارد خطاهای محاسبه دارد.

در مقایسه با نرم افزارهای پویا ، مشکلات نرم افزارهای خارجی چیست؟

دکتر منتصر کوهساری: همه اجزای شبکه جهانی در نرم افزار Digsilent پیاده سازی نشده اند و شبکه توالی اولیه 132 کیلوولت وجود ندارد. خطوط به هم پیوسته 132 کیلوولت در شبکه ما در قرارداد اولیه این نرم افزار نیستند ؛ بنابراین ، عناصر شبکه به طور کامل وجود ندارند. همچنین از لحاظ گرافیکی مشکل ساز است و هیچ رله محافظتی وجود ندارد. همچنین می تواند ثابت کند که مشکلی در AVR نیروگاه اجرا شده در Digsilent وجود دارد. در صورت جابجایی ترانس ، محاسبه انجام شده نادرست خواهد بود.

با استفاده از نرم افزارهای Dynamic و Pasha به عنوان اصلی ترین نرم افزار صنعت برق یک کشور و با شبیه سازی شبکه کشور در Dynamic و Digsilent ، نتیجه می گیرد که سرعت نرم افزار دینامیک هزار برابر سریعتر از Digsilent است. مهمترین مشکل این نرم افزار عدم وجود رله یا حتی رله اضافه جریان به عنوان متداول ترین رله حفاظتی در سیستم قدرت است. اگر رله در سال 73 در نرم افزار پاشا نصب شده باشد.

چند کشور از نرم افزارهای ایرانی در صنعت برق خود استفاده می کنند؟

دکتر منتصر کوهساری: از نرم افزار پاشا به طور رسمی در بسیاری از کشورها استفاده شده است و از نرم افزارهای پویا در برنامه های مختلف مانند آموزش و صنعت در 70 کشور / منطقه استفاده شده است. ما حتی برای فروش نرم افزار پویا با برخی از کشورها / مناطق شناخته شده مذاکره کرده ایم. نرم افزار Dynamic در جهان بی نظیر است و می توان ثابت کرد که عملکردهای آن می تواند با یک نرم افزار از جمله بهره برداری ، طراحی و برنامه ریزی کاملاً مشکلات صنعت برق را برطرف کند و امروزه بی نظیر است و به نظر می رسد حداقل تا ده سال آینده این شرکت نمی تواند انجام دهید. وارد نرم افزار شد.

دکتر منتصر کوهساری: نرم افزار Dynamic یک نرم افزار قدرتمند است و هیچ شرکت خارجی نمی تواند چنین نرم افزارهایی را با ویژگی های منحصر به فرد ارائه دهد که بتواند شبکه را بصورت آنلاین کنترل کرده و خطاهای شبکه را به حداقل برساند.

دیدگاه بگذارید