برای ذخیره سازی مقادیر  یک برنامه، باید از متغیرها استفاده کنید. پنجره متغیرهایی را که ایجاد کرده اید و مقادیری را که مشخص کرده اید نمایش می دهد. یک روش آسان برای ایجاد یک متغیر استفاده از دستور انتساب است. در اینجا نحوه نوشتن یک دستور انتساب آورده شده است:

variablename = expression

در دستور انتساب ، متغیر همیشه در سمت چپ قرار می گیرد و به دنبال آن علامت = و سپس عبارت با علامت برابر قرار می گیرد. در اینجا این علامت برابر را عملگر انتساب می نامند. اما برخلاف آنچه در ریاضیات می بینید ، عملکرد این عملگر با عملگر مشابه متفاوت است. روند کار این است که ابتدا عبارت سمت راست را ارزیابی کرده و سپس مقدار آن را در این متغیر ذخیره کنید. در زیر یک مثال آورده شده است. این مثال در پنجره دستور به صورت زیر نمایش داده می شود:

آموزش مقدماتی Matlab- متغیرها و دستورات انتساب

در دستور بالا ، اولین کاربر (که از MATLA استفاده می کند) عبارت mynum = 6 را در اصطلاح وارد می کند و سپس MATLA عدد صحیح 6 را در متغیری به نام mynum ذخیره می کند و سپس نتیجه را نمایش می دهد.

توجه داشته باشید که هنگام اختصاص یک نام متغیر باید همیشه در سمت چپ باشد و عبارت در سمت راست باشد. در غیر این صورت خطایی رخ خواهد داد. به مثال زیر توجه کنید:

آموزش مقدماتی Matlab- متغیرها و دستورات انتساب

استفاده از یک سمی کالن در پایان یک عبارت، از ایجاد خروجی جلوگیری می کند. بعنوان مثال داریم:

آموزش مقدماتی Matlab- متغیرها و دستورات انتساب

با اجرای دستور بالا ، ابتدا عبارت 2-9 در سمت راست محاسبه شده و سپس عدد 7 در مسابقه متغیر ذخیره می شود. همانطور که مشاهده می کنید ، پس از اجرای دستور فوق ، هیچ خروجی نمایش داده نمی شود و به جای آن یک اعلان نمایش داده می شود. اما اگر به پنجره فضای کاری نگاه کنید ، می بینید که هر دو متغیر mynum و res و مقادیر آنها قابل مشاهده است.

به یاد داشته باشید که فضاهای سفید در یک دستور یا عبارت هیچ تاثیری در نتیجه نهایی ندارند. اما مزیت آنها این است که عبارات را بیشتر خوانا می کنند. همانطور که در زیر مشاهده می کنید ، در این عبارت از فضای سفید استفاده نشده است ، اما نتیجه همان شکل قبلی است:

آموزش مقدماتی Matlab- متغیرها و دستورات انتساب

در MATLA ، اگر عبارتی را تایپ کنید که به هیچ متغیری داده نشود ، MATLA از یک متغیر پیش فرض به نام ans استفاده می کند. به عنوان مثال ، در عبارت زیر ، مقدار 3 + 6 در متغیر ans ذخیره می شود:
آموزش مقدماتی Matlab- متغیرها و دستورات انتساب

متغیر پیش فرض ans زمانی به کار می رود که فقط از یک عبارت در اعلان استفاده کنیم و چیزی برای آن مشخص نکنیم. توجه داشته باشید که اگر از ans به عنوان نام یک متغیر استفاده می کنید یا از آن در عبارات خود استفاده می کنید ، ایده جالبی نیست.

یک میانبر برای استفاده مجدد از دستور استفاده از کلید پیکان رو به بالا است. این دکمه باعث می شود که ما به یک دستور یا عبارت قبلاً تایپ شده برگردیم. به عنوان مثال (مانند مثال بالا) اگر می خواهید مقدار 3 + 6 را در متغیری به نام نتیجه ذخیره کنید به جای استفاده از متغیر پیش فرض ans ، می توانید دکمه فلش بالا را فشار دهید و سپس دکمه فلش دستور مورد نظر را تغییر دهید از چپ استفاده کنید. با استفاده از این روش ، دیگر نیازی به تایپ مجدد عبارت ندارید:

آموزش مقدماتی Matlab- متغیرها و دستورات انتساب

این ترفند بسیار مفید است ، زیرا اگر من یک عبارت طولانی را در MATLA وارد کنم ، بنابراین خطایی دارد ، می توانیم دوباره برگردیم و آن را اصلاح کنیم.

همچنین می توان با کلیک راست روی آن دستور ، دستورات قبلی را در پنجره Command History انتخاب و بازیابی کرد. برای انتخاب دستورات متوالی ، می توانید بر روی اولین یا آخرین دستور کلیک کنید و سپس آنها را با استفاده از کلید shift و جهت بالا و پایین انتخاب کنید.

برای تغییر مقدار یک متغیر ، می توانید آنرا با عبارت دیگری ارائه دهید. به عنوان مثال ، دستورات ترتیبی زیر را در نظر بگیرید:

آموزش مقدماتی Matlab- متغیرها و دستورات انتساب

در دستور اول مقدار 3 به متغیر mynum اختصاص داده می شود. در دستور بعدی ، مقدار عبارت 2 + 4 به متغیر mynum اختصاص داده می شود. در مرتبه سوم ، مقدار عبارت mynum + 1 به این متغیر اختصاص داده می شود. از آنجا که مقدار متغیر mynum از انتساب قبلی 6 بود ، در دستور سوم ، مقدار این متغیر برابر 1 + 6 یا 7 خواهد بود.

حال اگر عبارت mynum + 3 را وارد کنید ، زیرا این عبارت به هیچ متغیری داده نمی شود ، از متغیر پیش فرض ans برای ذخیره مقدار آنها استفاده می شود. بنابراین مقدار متغیر ans برابر با 10 است ، اما مقدار mynum متغیر تغییر نمی کند (و هنوز برابر 7 خواهد بود). توجه داشته باشید که اگر فقط نام یک متغیر را در MATLA بنویسید ، فقط مقدار آن نمایش داده می شود. (همچنین می توانید این متغیر را در پنجره فضای کاری مشاهده کنید):

آموزش مقدماتی Matlab- متغیرها و دستورات انتساب

دیدگاه بگذارید