می خواهیم در این مقاله انواع دکل ها و پایه ها برای اعقه گیرها را معرفی کنیم.
انواع پایه و دکل جهت نصب صاعقه گیر
۱- دکل‌های خود ایستا سه پایه و چهار پایهسرهای ایستاده به اصطلاح دکل هایی هستند که دارای 1 یا 5 پایه هستند و پایه ها به اعضای خرپا متصل می شوند. معمولاً تمام قطعات دکل از زاویه هایی ساخته می شوند که توسط پیچ و مهره به یکدیگر متصل می شوند. از این دکل ها برای بارهای سنگین و معمولاً برای ارتفاعات بالاتر از 24 متر استفاده می شود.

۲- دکل تک پایهدکل های یک دکل ، دکل هایی هستند که تک چوبی هستند. این دکل ها با مقاطع چند ضلعی ساخته می شوند. این نوع دکل ها بر پایه قرار دارند و لنگرهای زیادی در پای دکل وجود دارد. ارتعاش این برج ها از برج های دیگر بیشتر است. این نوع برج ها به دلیل کم بودن فضای اشغال شده در نظر گرفته می شوند و در محیط های شهری که ارزش زمین زیاد است مورد استفاده قرار می گیرند. ظرفیت حمل آنها محدود است و در بیشتر موارد فقط برای شبکه تلفن همراه استفاده می شود. این برج ها فقط با جرثقیل قابل نصب هستند ، بنابراین باید در محلی نصب شوند که امکان جابجایی و نصب با جرثقیل وجود داشته باشد.

۳- دکل مهاریدکل های نگهدارنده دکل هایی هستند که توسط سیم مهارکننده به زمین یا سایر تکیه گاه ها لنگر می اندازند. این نوع دکل ها از مزیت وزن کم و وزن کم برخوردار هستند و در مکان هایی که فضای کافی وجود دارد مورد استفاده قرار می گیرند. اغلب در شبکه های تلفن همراه ، رادیویی و بی سیم و شبکه های رایانه ای استفاده می شود. این برج ها می توانند روی سقف خانه ها و ادارات نصب شوند و علاوه بر ارتفاع ساختمان به ارتفاع نصب آنتن ها کمک می کند ، از مزایای زیادی در مناطق شهری برخوردار است. این نوع دکل در صورت نصب بر روی زمین ، به فضای زیادی برای نصب سیم های مهار نیاز دارد.

این برج ها به دلیل سبک بودن از قیمت کمتری نسبت به سایر برج ها برخوردار بوده و نصب آن ها ساده و ارزان است.ین نوع دکل‌ها به دلیل وزن پایین و سبکی وزن مزیت دارند و در مکان‌هایی که فضا به قدر کافی موجود باشد استفاده می‌گردد. اغلب در شبکه تلفن همراه، رادیو و بی سیم و شبکه‌های رایانه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دکل‌ها قابلیت نصب در پشت بام منازل و ادارات را داشته و علاوه بر اینکه ارتفاع ساختمان به بلندی محل نصب آنتن‌ها کمک کرده، در مناطق شهری مزیت فراوان دارد. این نوع دکل‌ها در صورتی که روی زمین نصب گردد نیاز به فضای زیادی جهت نصب سیم مهار‌ها دارد. به خاطر سبکی وزن، بهای این دکل‌ها کمتر از دکل‌های دیگر بوده و نصب آن‌ها ساده و کم هزینه است.

دیدگاه بگذارید