در این بخش از مجموعه مقالات سمیکو الکریک می خواهیم به بررسی کلید دیمر بپردازیم. پس با ما همراه باشید.

سوئیچ دیمر سوئیچی است که می تواند برای افزایش یا کاهش روشنایی لامپ استفاده شود. کلیدهای دیمر در مدل های دوار و کشویی در بازار موجود است. تصویری از سوئیچ دیمر و دیمر کشویی را مشاهده می کنید.

نحوه نصب دیمر:

روش روشن شدن کلید روشنایی دقیقاً مشابه کلید پل است. یعنی به ترتیب در مسیر فاز قرار می گیرد. بنابراین ، سیم فاز به یکی از ترمینال های پشت دیمر وارد می شود ، و سپس سیم سیگنال فاز هنگامی که سیگنال خروجی از ترمینال دیگر پشت دیمر به لامپ یا مصرف کننده می رود ، وارد می شود. سیم خنثی مستقیماً به لامپ متصل می شود بدون اینکه وارد سوئیچ کم نور شود.

این دیمر از یک عنصر الکترونیکی به نام triac استفاده می کند. در حقیقت ، تریاک از عبور مقداری از ولتاژ AC جلوگیری می کند. توجه داشته باشید که از دیمر برای افزایش یا کاهش ولتاژ استفاده می شود. بنابراین ، می توانید برای هر وسیله الکتریکی مانند چراغ مطالعه ، هود برد ، بخاری برقی و هر وسیله دیگری که می تواند ولتاژهای زیر 220 ولت کار کند ، از یک دیمر استفاده کنید.

توجه داشته باشید. از دیمر نباید فقط برای لامپ های کم مصرف – لامپهای فلورسنت یا CFL – و لامپ های LED استفاده شود که در بازار به عنوان فوق العاده کارآمد شناخته می شوند و لامپ باید رشته ای باشد. زیرا این لامپ ها برای روشن شدن مدار خود به حداقل ولتاژ نیاز دارند و اگر آن را با دیمر کاهش دهید ، لامپ کاملاً خاموش می شود. این امر در مورد بسیاری از وسایل برقی دیگر نیز صادق است.

توجه: به حداکثر وات خروجی نشان داده شده روی دیمر توجه کنید. این عدد معمولاً 500 وات است ، به این معنی که با یک دیمر منظم می توانید حداکثر 5 لامپ را در هر 100 وات کنترل کنید.

دیدگاه بگذارید