در این بخش از مجموعه مقالات آموزشی می خواهیم در مورد سوییچ تبدیل و عملکرد آن صحبت کنیم. پس اگر مایل به آشنایی با این نوع سوییچ ها هستید با ما همراه باشید.

از این سوییچ ها برای روشن یا خاموش کردن یک یا چند چراغ از هر دو طرف استفاده می شود. به عنوان مثال ، فرض کنید قبل از بالا رفتن از پله ها می خواهید دوچرخه را روی پله ها روشن کنید و بعد از بالا رفتن ، می توانید دوباره نور همان مکان را خاموش کنید. در این حالت می توانید از سوییچ تبدیل استفاده کنید. البته ، روشهای بسیار خوبی مانند تایمر گام یا چشم پله (سنسور ریخته گری) برای تنظیم مراحل نور وجود دارد ، که ما آنها را به طور کامل در کتابچه راهنمای نصب برق کامل شرح دادیم.

یا اگر خانه بزرگی دارید حیاط بزرگی دارید. اگر وارد دروازه اصلی شوید ، می خواهید یک کلید تبدیل را فشار دهید تا زمینه روشن شود و می توانید خانه خود را پیدا کنید. و وقتی به خانه رسیدید ، چراغ عقب را با یک کلید دیگر خاموش کنید.

کلیدهای تبدیل دقیقاً مانند کلیدهای پل هستند و کسانی که از قبل با آنها آشنایی ندارند نمی توانند بین آنها تمایز قائل شوند. تنها تفاوت این کلید با کلید پل در این است که این کلیدها دارای سه ترمینال (یا سه پیچ اتصال) هستند که دو نوع آنها معمولاً نقره ای هستند و پیچ های سفارشی نامیده می شوند و یک پیچ دیگر نیز وجود دارد که معمولاً طلایی یا قرمز است و به اصطلاح یک پیچ معمولی

روش لوله گذاری برای کلید تبدیل

ابتدا طریقه لوله گذاری در این کلیدها را بررسی می کنیم. در کلید های تبدیل نقشه لوله گذاری به صورت زیر است. یعنی فاز و نولِ ورودی را وارد یکی از کلیدها می کنیم ( مهم نیست کدام یک) و آنگاه از هر کدام از کلید ها یک لوله خرطومی تا لامپ مورد نظر نصب می کنیم.

روش سیم کشی برای کلید تبدیل

د از داخل هر کدام از کلیدهای تبدیل تا لامپ، هر کدام 3 رشته سیم قرار گرفته است. بهتر است دو رشته از آن سیم‌ها هم رنگ باشند (مثل سیم های سبز رنگ بالا) . آن دو رشته سیم همرنگ را در محل لامپ قطع نکنید و تا کلید بعدی امتداد دهید. از داخل لوله خرطومی دیگر (لوله ای که روی آن نوشته شده، فاز و نول) دو رشته سیم آبی و قرمز رد کنید.

در تصویر بالا فاز ورودی، وارد پیچ طلایی رنگِ کلید سمت راست شده است. آنگاه هر دو پیچ نقره ای رنگ در هر دو کلید به همدیگر متصل شده اند (با سیم های سبز). آنگاه از پیچ طلایی رنگ کلید سمت چپ با یک سیم قرمز به لامپ وصل شده است. سیم نول هم مستقیم به لامپ وصل شده است.

روش دوم برای سیمکشی کلید تبدیل:

این روش که به روش بازاری کلید تبدیل معروف است. سربندی سیم ها را به صورت دیگری انجام می دهد.

  • برای آشنایی بیشتر با کلیدهای تبدیل به کتاب آموزش برق ساختمان و سیستم های اعلان حریق مراجعه کنید. در این کتاب با یک روش دیگر هم برای سربندی و نصب کلید تبدیل آشنا می شوید.
  • از کلید تبدیل بیشتر برای راه پله ها،اتاق خواب ها،اتاق هایی که معمولا 2 در دارند (یکی ورودی یکی خروجی) استفاده می شود.
  • از کلید تبدیل به عنوان کلید یک پل هم می توانید استفاده کنید. فقط توجه داشته باشید در زمان سیم بندی چون یکی از پیچ های پشت کلید اضافی است باید یکی از پیچ های نقره ای را در نظر نگیرید.(فرقی نمی کند کدام یک). فقط توجه داشته باشید قیمت این کلید از کلید یک پل بیشتر است. و تنها زمانی که مجبور بودید از آن به عنوان کلید یک پل استفاده کنید.

روش عملکرد کلید تبدیل :

در واقع اتفاقی که با هر بار فشار دادن کلید، در داخل کلید تبدیل می افتد به صورت زیر است.

روش عملکرد کلید تبدیل

یعنی با هر بار فشار دادن کلید تبدیل، پیچ طلایی رنگ، یک بار به پیچ نقره ای رنگ سمت راست و بار دیگر به پیچ نقره ای رنگ سمت چپ وصل می شود.

نقشه کلید تبدیل برای تعداد زیادی چراغ:

در صورتی که تعداد چراغ های متصل به کلید تبدیل از یک لامپ بیشتر باشد، بایستی همه لامپ ها را با یکدیگر موازی کنید.

دیدگاه بگذارید