انواع پایه و دکل جهت نصب صاعقه گیر

در این بخش از مقالات آموزشی، به بررسی پایه ها و دکل ها برای نصب میله های برق می پردازیم.

1- دکل های خود نگهدارنده روی سه و چهار تکیه گاه

دکل های مستقل اصطلاحاً دکل هایی هستند که دارای 1 یا 5 پایه هستند و پایه ها به عناصر خرپا متصل می شوند. معمولاً تمام قسمتهای دکل حفاری از زاویه هایی ساخته می شوند که بهم پیچ می شوند. از این دکل ها برای بارهای سنگین استفاده می شود و معمولاً بیش از 24 متر ارتفاع دارند.

2- نصب تک پایه

دکلهای یک دکل ، دکلهای یک دکل هستند. این دکل ها با مقاطع چند ضلعی ساخته می شوند. این نوع دکل ها پایه ای هستند و لنگرهای زیادی در پایه دکل وجود دارد. ارتعاش این برج ها از برج های دیگر بیشتر است. این نوع برج ها به دلیل فضای کمی که اشغال می کنند مورد توجه قرار می گیرند و در محیط های شهری که زمین از ارزش بالایی برخوردار است مورد استفاده قرار می گیرند. پهنای باند آنها محدود است و در بیشتر موارد فقط برای شبکه تلفن همراه استفاده می شود. این برج ها فقط با جرثقیل قابل نصب هستند ، بنابراین باید در محلی نصب شوند که بتوان آنها را با جرثقیل جابجا و نصب کرد.

3- برج کنترل

دکل های نگهدارنده دکل هایی هستند که با استفاده از کابل لنگر به زمین یا تکیه گاه دیگر متصل می شوند.

این نوع دکل ها سبک و سبک هستند و در مواردی که فضای کافی وجود داشته باشد مورد استفاده قرار می گیرند. این اغلب در شبکه های تلفن همراه ، رادیویی و بی سیم و همچنین شبکه های رایانه ای استفاده می شود. این برج ها می توانند در پشت بام منازل و ادارات نصب شوند و علاوه بر ارتفاع ساختمان که بر روی ارتفاع آنتن تأثیر می گذارد ، از مزایای زیادی در محیط های شهری برخوردار هستند. این نوع دکل در صورت نصب بر روی زمین ، به فضای زیادی برای اتصال سیم نیاز دارد. این برج ها به دلیل سبک بودن از قیمت کمتری نسبت به سایر برج ها برخوردار هستند و نصب آن ها ساده و ارزان است.

دیدگاه بگذارید