اصول طراحي سيستم كنترلي با استفاده از PLC
در این بخش از مجموعه مقالات آموزشی قصد داریم تا به بررسی اصول مربوط به طراحي سيستم كنترلي با پی ال سی بپردازیم. پس با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.
مفهوم کنترل فرآیند بسیار ساده و آسان است و به اصول زیر احتیاج دارد:

ترتیب کارکرد دستگاه را انتخاب کنید
مدل PLC را انتخاب کنید
آدرس ها را از حافظه PLC به پایانه های ورودی و خروجی اختصاص دهید
آن را برنامه ریزی کرده و در حافظه PLC ذخیره کنید
آزمایش نهایی و اجرای برنامه کنترل

مفهوم کنترل فرآیند بسیار ساده و آسان است و به اصول زیر احتیاج دارد:

ترتیب کارکرد دستگاه را انتخاب کنید
عملکرد سیستم کنترل توسط عناصر ورودی تعیین می شود ، بسته به شرایط فعلی ، سیگنالی به PLC ارسال می شود. در پاسخ ، واحد کنترل با توجه به برنامه کنترل موجود در حافظه آن ، سیگنالی را به پایانه های خروجی ارسال می کند که عملکرد دستگاه را کنترل می کنند و بر این اساس عمل کنترل مورد نیاز انجام می شود. قبل از نوشتن برنامه ، باید فلوچارت از دنباله عملیات ترسیم کنید.

مدل PLC را انتخاب کنید

با بررسی چرخه کار فرآیندی که می خواهیم کنترل کنیم ، تعیین تعداد و نوع ورودی / خروجی سیستم و با توجه به دقت مورد نیاز ، PLC مناسب را انتخاب می کنیم. هنگام انتخاب PLC ، باید مشخصات زیر را تعریف کنیم:
تعداد ورودی ها
تعداد خروجی ها
نوع ورودی و خروجی دستگاه
تعداد رکوردها و بیت های کمکی
تعداد تایمر و شمارنده مورد نیاز
اندازه حافظه
سرعت اجرای برنامه و پاسخ دستگاه Scan Time
برخی از تولید کنندگان معروف PLC عبارتند از: LG ، MITSUISHI ، TELEMECANIQUE ، OMRON ، ALAM RADLEY ، SIEMENS ، …

آدرس ها را از حافظه PLC به پایانه های ورودی و خروجی اختصاص دهید:
مرحله سوم این است که کلیه لوازم جانبی متصل به PLC باید مشخص شوند. پس از داشتن لیستی از این مولفه ها ، از ورودی / خروجی PLC به هر کدام از آنها نشانی اختصاص داده می شود. در حین سیم کشی مدار ، باید دقت شود که این مولفه ها به ترمینال های مشخص شده متصل شوند. آدرس ورودی و خروجی باید قبل از نوشتن برنامه مشخص شود. زیرا این آدرس ها به معنای مخاطبی است که در برنامه نردبان استفاده خواهد شد.

برنامه نویسی و ذخیره در حافظه PLC:

وقتی مدار را آنالیز کردید و PLC را انتخاب کردید ، نوبت به برنامه ریزی آن می رسد. برنامه با توجه به ترتیب عملیات مشخص شده در مرحله اول ایجاد می شود. زبان برنامه نویسی آن ، به صورت اعداد و حروف ، از استانداردهای خاصی پیروی می کند. روش نمایش برنامه در همه PLC ها مشترک است و به شرح زیر است.
نمودار نردبان نمودار نردبان
نمودار جریان نمودار جریان سیستم کنترل
لیست بیانیه (کد مانیون)

برای ایجاد برنامه در PLC می توانید از کنسول برنامه نویس دستی یا PC استفاده کنید. هر سازنده PLC نرم افزار محصولی را ارائه می دهد که اغلب از هر سه روش برنامه نویسی پشتیبانی می کند: LADDER ، CSF و STL ، به PLC اجازه می دهد تا به راحتی به کامپیوتر متصل شود. برنامه نوشته شده می تواند به حافظه PLC ارسال شود و از طریق درگاه RS232-C در آنجا ذخیره شود.

با استفاده از دستورات منطقی ، محاسباتی و انتقال داده می توانید برنامه های کنترل را بنویسید. دستورات منطقی مانند NOT ، XOR ، OR ، AND. دستورات محاسبه مانند جمع ، تفریق ، ضرب ، تقسیم ، دستورات مثلث سازی ، قدرت ، لگاریتم ، تبدیل کد ، محاسبات مربوط به عدد اعشاری ، دستورات مقایسه و غیره

در حالت های مختلف تأخیر اتصال ، قطع تأخیر و تایمر حافظه ، معمولاً هنگام قطع کار دستگاه ، ایجاد شکاف بین پردازش ها یا در نظر گرفتن زمان لازم برای اجرای یک یا چند پردازش. من از یک تایمر PLC ، مولد پالس و غیره استفاده می کنم. برای برنامه هایی مانند شمارش پالس های ورودی ، شمارش چرخه های کار یا شمارش تعداد قسمت هایی که از جلوی سنسور عبور کرده اند ، از شمارنده داخلی PLC استفاده کنید. از این شمارنده ها می توان در دو حالت شمارش زیاد و کم شمارش استفاده کرد. تعداد تایمر / شمارنده از 256 در مدل PLC پایین تا هزاران در مدل بالایی متغیر است و با نوشتن چند خط برنامه و دسترسی به آنها در نرم افزار ، با اجزای خارجی ، سیم کشی اضافی و صفحه کنترل ، می توان به آنها دسترسی داشت. هیچ حجیمیتی لازم نیست.

آزمایش نهایی و اجرای برنامه کنترل:

قبل از شروع دستگیره ، ایمنی سیستم را کاملاً آزمایش کنید تا مطمئن شوید که اجزای خروجی مطابق آدرس تعیین شده به درستی به ترمینال های PLC متصل شده اند. پس از تأیید نهایی ، عملیات کنترل می تواند آغاز شود. برای اجرای برنامه ، باید PLC را در حالت RUN قرار داده و کلید شروع را فشار دهید.

پس از مشاهده عملکرد ، ممکن است لازم باشد سیستم خود را عیب یابی کنید تا در صورت لزوم عملکرد سیستم را بهبود ببخشید. در این حالت فقط برنامه PLC تغییر می کندو

دیدگاه بگذارید