در این بخش از مقالات به بررسی فتوسول ها برای آشنایی بیشتر شما همراهان عزیز می پردازیم. تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

فوتوسل ها به دستگاه هایی گفته می شود که به دلیل طلوع و غروب خورشید یا در بعضی از مدل ها با استفاده از برنامه رایانه ای وظیفه خودکار روشن کردن لامپ یا هر وسیله الکتریکی را دارند.

دو نوع فتوسل به طور کلی وجود دارد که در ساخت و سازهای الکتریکی استفاده می شود.

فوتوسل نوری یا معمولی:

این دستگاه برای خاموش و روشن کردن خودکار چراغ ها در هنگام طلوع و غروب خورشید استفاده می شود. در حقیقت ، آنها می توانند با توجه به شدت نوری که دریافت می کنند ، تشخیص دهند که آیا این روز است یا شب. و طبق آن ، برق را قطع یا وصل کنید. این نوع فوتوسل دارای 3 سیم سیم به رنگ های قرمز ، سیاه (یا قهوه ای) و سفید (یا آبی) است.

بنابراین مدار به طور خودکار شب لامپ را روشن می کند و در روز لامپ را به طور خودکار خاموش می کند.

قیمت این مدل در نوع 6 آمپر حدود 20 هزار تومان است اما بسته به آمپلی فایر خروجی آن نیز قیمت بالا می رود. این فوتوسل ها در 4 نوع 6 ، 10 ، 16 و 25 آمپر در بازار موجود است.

توجه: هنگام نصب این نوع دستگاه ها ، حتماً آنها را به دور از چراغ نصب کنید. زیرا حتی مقدار کمی نور می تواند بر آنها تأثیر بگذارد و عملکرد آنها را قطع کند.

نکته: راه اندازی یک سلول نوری آسان است. اگر درپوش دستگاه را برگردانید ، درپوش از فوتوسل جدا شده و یک پتانسیومتر کوچک در داخل آن مشاهده می کنید. با استفاده از این پتانسیومتر می توانید چراغ ها را تنظیم کنید تا وقتی کاملا تاریک است روشن شوند یا به محض غروب خورشید چراغ ها را روشن کنند. بنابراین اگر پتانسیومتر را با پیچ گوشتی کوچک 4 بار در خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید ، برای کارکرد فتوسل باید بسیار تاریک باشد. و اگر آن را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید ، به محض غروب خورشید یا در روزهای ابری و روشن شدن چراغ ، سنسور فعال می شود.
بهتر است هنگام خرید فوتوسل جدید پتانسیومتر را تغییر ندهید. زیرا سازنده قبلاً تنظیمات لازم را انجام داده است.

توجه: همانطور که گفتیم ، فتوسل نوری با خاموش کردن چراغها در روز و در شب کار می کند. اما اگر عکس آن را می خواهید ، به این معنی که چراغ ها در شب خاموش و در روز روشن هستند ، مطالعه آموزش فوتوسل معکوس می تواند به شما کمک کند.

فوتوسل نجومی:

نام این دستگاه در واقع یک ساعت نجومی است ، اما گاهی اوقات آن را یک فوتوسل نجومی نیز می نامند. این دستگاه ها نیازی به دریافت نور ندارند. و با یک برنامه رایانه ای طلوع و غروب خورشید را به طور دقیق تشخیص داده و چراغ ها را خاموش و روشن می کند. در بعضی از مدل ها ، حتی می توانید روزهای کوتاه و طولانی را در زمستان و تابستان تنظیم کنید تا در مصرف برق صرفه جویی کنید. بنابراین ، این فوتوسل برای نصب در صفحه الکتریکی مناسب است ، زیرا نیازی به دریافت نور ندارد.

قیمت این مدل در بازار حدود 65 هزار تومان است و 5 آمپر توان خروجی دارد.

روش پیکربندی این دستگاه در کاتالوگ این محصول است. ابتدا ساعت داخلی دستگاه را تنظیم کنید و سپس بسته به منطقه جغرافیایی هر مرکز استان ، باید کد خاصی را روی دستگاه وارد کنید. سپس زمان روشن و خاموش شدن دستگاه را تعیین کنید.

دیدگاه بگذارید