کنترل کننده منطقی قابل برنامه ریزی یا PLC دستگاهی است که ورودی سیستم را تأیید می کند و با روشن یا خاموش کردن خروجی ها بر اساس مجموعه دستورالعمل های برنامه ریزی شده با استفاده از یکی از پنج زبان PLC ، فرآیندهای رایانه را کنترل می کند.
معرفی زبان‌های برنامه نویسی plc

PLC اغلب در شرایطی استفاده می شود که برنامه های کنترل شده الکتریکی نیاز به نظارت بیش از حد بر ورودی ها و خروجی ها دارند تا فقط تایمر کنترل شود.

در زیر می توانید اطلاعات اضافی در مورد پنج نوع زبان PLC را برای انتخاب زبان مناسب با نیازهای خود پیدا کنید.

زبان نمودار نردبان

نمودار نردبان (LD) نوعی زبان برنامه نویسی PLC است. این زبان به عنوان مرحله منطقی نیز شناخته می شود. LD یک زبان برنامه نویسی بصری است ، بنابراین یادگیری آن از سایر زبانهای PLC آسان تر است. LD مطابق با استاندارد IEC 61131-3 برای کنترل کننده های منطقی قابل برنامه ریزی طراحی شده است. این بدان معنی است که به طور رسمی به عنوان یک زبان برنامه نویسی در سراسر جهان شناخته شده است.

در LD ، شما قصد دارید اقدامات خاصی را با ترکیب شخصیت ها انجام دهید. LD یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی PLC است زیرا به عنوان یک زبان تصویری شناخته می شود که با ابزارهای اشکال زدایی مناسب و نمایش منطق گسسته می توان آن را یاد گرفت.

یکی از معایب اصلی زبان برنامه نویسی LD این است که ساختار اطلاعات به دلیل سازماندهی ضعیف داده ضعیف به نظر می رسد. به عنوان مثال ، ما می توانیم متغیرهایی را با مکان های حافظه همپوشانی در این زبان ایجاد کنیم ، که می تواند منجر به مشکلات غیر منتظره شود.

معرفی زبان‌های برنامه نویسی plc

شکل 2: زبان برنامه نویسی محبوب نردبان

زبان نمودار عملکرد تابع

Sequential Function Table (SFC) یک زبان برنامه نویسی PLC است که به برنامه نویس اجازه می دهد تا هنگام برنامه ریزی کدگذاری را انجام دهد. کدهای خاص که نشانگر دنباله ای از اقدامات با اشیا objects برنامه ریزی فردی است مانند زبان نمودارهای نردبان مخصوص PLC ، SFC نیز دارای گرایش گرافیکی است. یکی از مزایای SFC این است که درک آن آسان است زیرا می توانید آنچه اتفاق می افتد و چه زمانی اتفاق می افتد را در روش کدگذاری تجسم کنید. فقط قسمتهای فعال کدگذاری SFC اجرا می شوند که در صورت بروز مشکل کار را ساده می کند و کد را تغییر می دهد.

معرفی زبان‌های برنامه نویسی plc

شکل 3_ زبان تخصصی SFC

زبان نمودار بلوک عملکرد

بلوک نمودار عملکردی (FD) یک زبان برنامه نویسی است که برای حل مشکلات برنامه نویسی مبتنی بر متن و دیجیتال ایجاد شده است. این زبان برنامه نویسی یک زبان گرافیکی است که داده ها را از ورودی ها به خروجی ها می فرستد و برنامه ها را از طریق بلوک های داده توزیع شده ارسال می کند.

عناصر اساسی زبان برنامه نویسی FD شناسایی کلمات کلیدی ، انواع داده ها و متغیرها است. FD به شما امکان می دهد سیستم قابل برنامه ریزی را از نظر جریان سیگنال بین پردازنده ها مشاهده کنید. شما می توانید برنامه نویسی کنترل و منطقی را با FD انجام دهید ، جایی که نمی توانید به زبانهای دیگر PLC توضیح دهید. مانند زبان PLC Ladder Diagram ، FD به عنوان استاندارد IEC 61131-3 PLC شناخته شده است.

معرفی زبان‌های برنامه نویسی plc

شکل 4 – زبان FD محبوب و پرکاربرد

زبان متن ساختار یافته

متن ساختاری نوع دیگری از زبانهای خاص PLC است که کاملاً مبتنی بر متن است. برخلاف زبانهای LD و FD ، ST شبیه زبانهای برنامه نویسی مانند asic و Pascal است که از If-Then-Else استفاده می کنند.

بنابراین ، اگر با اپراتورهای دیگر به این زبان ها برنامه نویسی کرده باشید ، استفاده از ST برای PLC برای شما راحت خواهد بود. ST معمولاً توسط برنامه نویسان تازه کار و با تجربه به راحتی قابل درک است ، زیرا عبارات If-Then-Else نحوه کار یک برنامه و دلیل ایجاد برخی توابع را توضیح می دهد.

معرفی زبان‌های برنامه نویسی plc

شکل 5 – زبان برنامه نویسی مبتنی بر متن محبوب (ST)

زبان لیست دستورالعمل ها

زبان PLC Instruction List از حداقل دستورالعمل ها از نمودارهای مرحله استفاده می کند و دستورات PLC را از طریق ترمینال برنامه نویسی ارسال می کند. تفاوت IL با سایر زبانهای PLC گرافیکی به این دلیل است که گرافیکی نیست بلکه مجموعه ای از دستورالعمل های متنی به جای گرافیک است.

این زبان مشابه زبان برنامه نویسی زبان اسمبلی است. اگر قصد استفاده از زبان اسمبلی را دارید ، IL می تواند انتخاب خوبی باشد. IL به دلیل حجم کمتری که دارد سریع است. عیب اصلی استفاده از برنامه نویسی IL این است که به اندازه سایر زبانهای PLC شیوع ندارد.

معرفی زبان‌های برنامه نویسی plc

شکل 6_ زبان Legacy LI

آخرین نکته

از بین تمام زبانهایی که در بالا ذکر شد ، سه زبان Ladder ، FD و ST از محبوب ترین و مورد استفاده ترین ها هستند ، اما باید توجه داشت که این سه زبان در یک سطح برنامه نویسی هستند ، یعنی در واقع ، مناطق برنامه نویسی مشابهی با این سه زبان وجود دارد. او نوشت ، اما برای برخی از پروژه هایی که در آینده برای شما توضیح خواهیم داد ، قطعاً به SFC نیاز خواهیم داشت.

معرفی زبان‌های برنامه نویسی plc

دیدگاه بگذارید