در این بخش از مجموعه مقالات آموزشی قسمت سوم و آخر از مقاله ی آردوینو چیست را ادامه می دهیم. در این قسمت با خانواده برد‌های آردوینو  آشنا می شویم.

آردوینو دارای تخته های مختلف است و هر تخته دارای عملکردهای مختلفی است. علاوه بر این ، این بخشی از سخت افزار منبع باز است ، به این معنی که افراد می توانند مشتقات وابسته به آردوینو را اصلاح کنند و حتی گاهی اوقات توابع بیشتری را ارائه می دهند.

اگر مطمئن نیستید کدام صفحه برای پروژه شما مناسب است ، می توانید اطلاعات بیشتری در مورد انواع برد Arduino کسب کنید.

برد توسعه Arduino Uno

صفحه توسعه Uno گزینه بسیار خوبی برای شروع کار با آردوینو است. این صفحه شامل همه مواردی است که برای شروع به کار نیاز دارید. برد Uno دارای 14 پایه ورودی / خروجی دیجیتال (شامل 6 پایه قابل استفاده به عنوان خروجی PWM) ، 6 ورودی آنالوگ ، اتصال USB ، پورت برق ، دکمه تنظیم مجدد و … می باشد. همه اینها برای پشتیبانی از میکروکنترلر لازم است. شما می توانید به سادگی از USB برای اتصال این برد توسعه به رایانه خود استفاده کنید ، یا می توانید از آداپتور یا باتری برای تغذیه آن استفاده کنید.

آشنایی با آردوینو - بخش آخر

صفحه توسعه Arduino LilyPad

LilyPad یک فناوری پوشیدنی الکترونیکی است که توسط لیا بوچلی طراحی شده است. هر پد زنبق آبی با یک پد متحرک و یک صفحه صاف طراحی شده است ، بنابراین می توان آن را به راحتی با نخ رسانا روی لباس دوخت. LilyPod همچنین شامل ورودی ها ، خروجی ها ، دکمه های پاور و سنسورهای سفارشی ساخته شده مخصوص پارچه های الکترونیکی است. حتی می توان آن را به نوعی تمیز کرد.

آشنایی با آردوینو - بخش آخر

تخته قرمز آردوینو

مردم همیشه به دنبال ساده ترین و با دوام ترین بردگان هستند. هر تخته کمی متفاوت است و هیچ تخته ای نمی تواند تمام نیازهای ما را برآورده کند. سرانجام ، SparkFun نسخه جدیدی را ارائه داد که ترکیبی از تمام ویژگی هایی است که کاربران مانند آن دوست دارند.

برای برنامه ریزی تخته قرمز می توانید از محیط توسعه یکپارچه و کابل MiniUSB استفاده کنید. این در ویندوز 8 کار می کند ، نیازی به تغییر امنیتی نیست. از آنجا که از تراشه USB / FTDI در این برد استفاده می شود ، سیستم پایدارتری نسبت به سایر بردها ایجاد می شود. علاوه بر این ، تراشه به صورت کاملاً مسطح اضافه می شود و می تواند به راحتی در پروژه شما جاسازی شود. فقط صفحه توسعه را به رایانه متصل کرده و از فهرست Slaves گزینه Arduino UNO را انتخاب کنید. اکنون می توانید کد را ارسال کنید. برای تغذیه برد می توانید از USB یا پورت (جک) اختصاصی استفاده کنید. قسمت تنظیم ولتاژ برد می تواند ولتاژ ورودی برد را بین 7 تا 15 ولت (DC) کنترل کند.

آشنایی با آردوینو - بخش آخر

تابلوی توسعه آردوینو مگا

هیئت مدیره مانند برادر بزرگ هیئت مدیره سازمان ملل است. تابلوی ارزیابی دارای 54 پایه ورودی / خروجی دیجیتال (شامل 14 پین قابل استفاده به عنوان PWM) ، 16 ورودی آنالوگ ، اتصال USB ، پریز برق و دکمه تنظیم مجدد است. همه اینها برای پشتیبانی از میکروکنترلر لازم است. برای اتصال برد به منبع تغذیه فقط از کابل یا آداپتور استفاده کنید. تعداد زیاد پین های این برد ، آن را به ابزاری مفید برای پروژه هایی با تعداد ورودی و خروجی زیاد تبدیل می کند (به عنوان مثال چندین دکمه و نشانگر).

آشنایی با آردوینو - بخش آخر
برد آردوینو لئوناردو

صفحه توسعه Leonardo اولین برنامه توسعه Arduino است که با استفاده از میکروکنترلر USB تولید شده است. این یعنی بردهای ساده و ارزان. علاوه بر این ، از آنجایی که صفحه توسعه مستقیماً از USB استفاده می کند ، کتابخانه های بسیاری را برای شبیه سازی صفحه کلید ، موش و … فراهم می کند.

آشنایی با آردوینو - بخش آخر

خانواده ای توسعه پذیر

اگرچه برد آردوینو خوب به نظر می رسد ، اما به تنهایی نمی تواند هیچ عملیاتی را انجام دهد و شما باید چیزی را ضمیمه کنید. آموزشهای زیادی در مورد انواع اجزا و افزونه ها وجود دارد که آردوینو می تواند استفاده کند. اما در مورد انواع کلی دستگاه هایی که می توانند به آردوینو متصل شوند ، بحث کمی وجود دارد. در این بخش سنسورهای اصلی و محافظ ارائه شده در آردوینو را معرفی خواهیم کرد.

سنسور

فقط با چند خط کد ساده ، آردوینو می تواند با سنسورهای مختلفی از جمله سنسورهای نور ، دما ، انعطاف پذیری ، فشار ، شتاب ، سطح مونوکسیدکربن ، رادیواکتیویته ، رطوبت و … ارتباط برقرار کند.

آشنایی با آردوینو - بخش آخر

شیلد‌های آردوینو

علاوه بر سنسورها ، سپرهایی نیز وجود دارد که به صورت تخته های پیش ساخته ساخته می شوند. این تابلوها قابلیت های بیشتری برای استفاده برده ارائه می دهند. با استفاده از این قطعات می توانید از امکاناتی مانند کنترل موتور ، اتصال اینترنت ، ارتباطات بی سیم ، کنترل صفحه LCD و غیره استفاده کنید. این محافظ ها نیازی به سیم کشی ندارند و برای نصب روی تخته های آردوینو طراحی شده اند.

با استفاده از آردوینو و سپرهای مختلفی که برای آردوینو ساخته شده است ، به راحتی می توانید پروژه های اینترنت اشیا را پیاده سازی کنید.

آشنایی با آردوینو - بخش آخر

نمایی از شیلد‌های موجود برای افزایش قدرت و برد آردوینو

اکنون که همه چیز را در مورد خانواده آردوینو دانستید ، ممکن است بخواهید از آنها برای پروژه خود استفاده کنید. باید بدانید که سپرها و سنسورهای زیادی برای بهبود دامنه و افزایش قابلیت های آن وجود دارد. بنابراین ، شما باید توانایی تابلوهای موجود را با توجه به نیاز پروژه ارزیابی کرده و تابلوی مورد نظر را انتخاب کنید.

دیدگاه بگذارید