در این بخش از مجموعه مقالات آموزشی قسمت دوم مقاله ی آردوینو چیست را ادامه می دهیم. در این قسمت با انواع بردهای آردوینو و برخی از ابزارک های کاربردی موجود در آنها آشنا می شویم.

اجزای برد توسعه آردوینو

صفحه توسعه آردوینو می تواند برای اهداف مختلفی مورد استفاده قرار گیرد. این تخته ها کمی متفاوت هستند ، اما بیشتر آنها شامل اجزای زیر هستند:

آشنایی با آردوینو - بخش دوم

منبع تغذیه (پورت اتصال US / آداپتور)

هر برد آردوینو به منبع تغذیه نیاز دارد. آردوینو را می توان با استفاده از کابل US به کامپیوتر متصل کرد ، یا می توان با استفاده از منبع تغذیه (آداپتور) به پورت اختصاصی متصل شد. در شکل بالا ، شماره پورت US (1) و شماره پورت اتصال آداپتور (2) است.

علاوه بر منبع تغذیه ، از اتصال US می توان برای بارگذاری کد نوشته شده روی برد آردوینو نیز استفاده کرد.

توجه: برای تأمین آردوینو ، لطفاً از منبع تغذیه بیش از 20 ولت استفاده نکنید (دستگاه در این ولتاژ می سوزد). ولتاژ توصیه شده برای اکثر مدل های آردوینو بین 6 تا 12 ولت است.

کابل (5 ولت ، 3.3 ولت ، GND ، آنالوگ ، دیجیتال ، PWM ، AREF)

پایه های آردوینو جایی است که سیم ها به هم متصل شده و مدار تشکیل می شود. این پایه ها معمولاً توسط سیمها به مدار داخل سوراخ متصل می شوند. آردوینو دارای پین های مختلف است ، هر پین دارای علامت متفاوتی است و برای اجرای توابع مختلف استفاده می شود.

پایه 3: پایه GND (زمین) ، یعنی موقعیتی که سیم کاملاً زمین گرفته است. در برد آردوینو چندین پایه GND وجود دارد که می توانید با استفاده از هر پایه GND زمین را برای مدار فراهم کنید.

پین (4) 5 ولت و پایه (5) 3.3 ولت است: بدیهی است که این پین 5 ولت است تا 5 ولت تأمین کند و پایه 3.3 ولت نیز 3.3 ولت تأمین می کند. بیشتر اجزای ساده متصل به آردوینو با ولتاژ 5 یا 3.3 کار می کنند.

پین آنالوگ (6): در زیر تب ورودی آنالوگ (ورودی آنالوگ) ، این بخش شامل یک سری ورودی است. این پایه ها روی برد Uno 6 عدد (از A0 تا A5) دارند. این پین ها می توانند سیگنال دریافت شده را بخوانند (به عنوان مثال از یک سنسور آنالوگ مانند سنسور دما) و آن را به یک مقدار دیجیتال قابل خواندن تبدیل می کنند.

پایه های دیجیتال (7): علاوه بر پایه های آنالوگ ، 13 پایه دیجیتال در صفحه UNO Arduino وجود دارد. از این پین ها می توان برای ورودی دیجیتال (مانند فشار دادن یک دکمه) و خروجی دیجیتال (مانند روشن کردن LED) استفاده کرد.

پایه 8 (PWM): اگر به تصویر بالا با دقت نگاه کنید ، کنار برخی از پایه های دیجیتال (10 ، 9 ، 6 ، 5 ، 3 و 11 روی صفحه UNO) ، یک علامت مد () درج می شود. معمولاً این پین ها به صورت دیجیتالی کار می کنند. اما از این پین ها می توان برای تعدیل عرض پالس (PWM) نیز استفاده کرد. مدولاسیون عرض پالس یا مدولاسیون مدت زمان نبض یک نام فنی است که به طور گسترده ای در صنایع الکترونیک و مخابرات استفاده می شود. این روش برای کارهایی مانند رمزگذاری پیام های مخابراتی ، کنترل منبع تغذیه تجهیزات الکتریکی و شارژ باتری ها استفاده می شود. به عنوان مثال ، این پایه ها می توانند خروجی های آنالوگ را شبیه سازی کنند (مانند کنترل روشنایی LED).

پایه 9 (AREF): مخفف مرجع آنالوگ است. بیشتر اوقات ، نیازی به استفاده از این پین ندارید. اما گاهی اوقات این پین برای تنظیم ولتاژ مرجع خارجی (بین 0 تا 5 ولت) برای تعیین حد بالایی پین ورودی آنالوگ استفاده می شود.

کلید ریست

مشابه Nintendo (کنسول بازی) ، Arduino دکمه ای برای تنظیم مجدد تنظیمات دارد (شماره 10). این دکمه را فشار دهید تا پین تنظیم مجدد به طور موقت زمین گرفته شود و تمام کدهای بارگذاری شده در آردوینو دوباره راه اندازی شوند. اگر کد شما قابل تکرار نیست ، اما می خواهید چندین بار آن را آزمایش کنید ، این دکمه بسیار مفید است. برخلاف نینتندو ، نینتندو دکمه تنظیم مجدد را فشار می دهد و در صورت بروز مشکل دستگاه ریست می شود و مشکل را برطرف می کند. در آردوینو ، با فشار دادن این دکمه مشکلی حل نمی شود ، فقط کد را دوباره اجرا کنید.

چراغ نشانگر نشان می دهد که دستگاه روشن است

در صفحه ، در زیر و سمت راست کلمه UNO ، یک LED کوچک در کنار کلمه ON وجود دارد (شماره 11). وقتی برد توسعه Arduino را به منبع تغذیه متصل می کنید ، این چراغ روشن است. اگر چراغ روشن نشود ، مشکلی پیش می آید. بنابراین ، باید مدار را دوباره بررسی کنید.

چراغ های RX و TX

TX مخفف ارسال و RX مخفف دریافت است. این پرچم ها در دستگاه های الکترونیکی برای نشان دادن ارتباط سریال استفاده می شوند. در صفحه آردوینو ، این برچسب ها در دو مکان ظاهر می شوند ، یک بار در کنار پین های دیجیتال (در بخش 7) و بار دوم در کنار نشانگرهای TX و RX عدد (12). هر زمان داده ها بر روی آردوینو دریافت یا منتقل می شوند ، این شاخص ها انتقال را نشان می دهند (به عنوان مثال ، وقتی برنامه جدیدی را روی صفحه بارگیری می کنید).

آی سی اصلی

مدار مجتمع یا مدار مجتمع یک جسم سیاه است و پایه تمام فلزی آن با شماره (13) مشخص شده است. به این آی سی مغز آردوینو گفته می شود. آی سی اصلی در انواع مختلف صفحه های آردوینو متفاوت است ، اما معمولاً همه آنها از آی سی های ATMEL از سری ATMEL استفاده می کنند. قبل از بارگذاری برنامه جدید در Arduino ، ممکن است لازم باشد نوع IC (و نوع برد) را بدانید. این اطلاعات معمولاً می توانند در بالای IC قرار بگیرند. اگر می خواهید در مورد تفاوت بین IC ها بیشتر بدانید ، خواندن داده اطلاعات مربوطه ایده خوبی است.

تنظیم کننده

تنظیم کننده ولتاژ (14) در واقع چیزی نیست که بتواند با شما تعامل کند. اما دانستن اینکه این برای چه کاری است ممکن است بد باشد. تنظیم کننده ولتاژ دقیقاً همان چیزی است که عنوان می گوید. این قسمت ولتاژ ورودی برد آردوینو را کنترل می کند. مانند یک دستگاه محافظ گیت ، از ورود ولتاژ اضافی به ولتاژ جلوگیری می کند که ممکن است به مدار آسیب برساند. البته در این قسمت محدودیت هایی وجود دارد ، بنابراین هرگز برد توسعه را به ولتاژ بالاتر از 20 ولت متصل نکنید.

دیدگاه بگذارید