در این بخش از مقالات آموزشی به بررسی و توضیح یکی از برد های قابل برنامه ریزی و پرکاربرد در حوزه ی برق و الکترونیک می پردازیم. پس تا انتهای این نوشته با ما همراه باشید.

آردوینو یک نرم افزار منبع باز است که در ساخت پروژه های برقی مورد استفاده قرار می گیرد. با توجه به منابع طراحی باز این پلتفرم ، ابزار طراحی نرم افزار و سخت افزار آن به راحتی در دسترس همه و افرادی است که به راحتی می توانند کارهای الکتریکی خود را با او انجام دهند. این شکل ظاهری وضعیت آردوینو باعث می شود تا میلیون ها نفر در سراسر جهان از این وضعیت سو استفاده کرده و روز به روز آن را بیش از پیش توسعه دهند. مزیت داشتن استاندارد آردوینو به صورت رایگان برای هر کسی در جهان می تواند یک بخش اضافی به نام Shield را برای انجام یک کار خاص در Arduino برنامه ریزی کند و معمولاً یک کتابخانه می نویسد برای این سپر و به صورت سفارشی این کتابخانه ها به صورت رایگان در اختیار افراد دیگر قرار می گیرند. این ویژگی منحصر به فرد به شما امکان می دهد صدها کتابخانه و مدل رایگان را به هر ماژول ، حسگر یا منطقه ای که می خواهید به آن متصل شوید ، متصل کنید.

آردوینو دارای یک بخش قابل برنامه ریزی (که معمولاً میکروکنترلر نامیده می شود) و یک برنامه توسعه یکپارچه (IDE) است که روی رایانه اجرا می شود. IDE اساساً یک محیط فضای کاری است که شامل تمام یا برخی از ابزارهای مورد نیاز برای توسعه نرم افزار (گزینه های جزئی یا کامل ابزار توسعه) است. در IDE دسترسی به ابزارها و استفاده از آنها در پروژه فعلی آسان است. اطلاعاتی که معمولاً در IDE ها یافت می شود:

کنترل های عددی و دست خط با استفاده از قسمت فرمان خودکار با تایپ کردن حرف اول دستور ، نام کامل قوانین موجود را لیست می کنند.
قوانین را با رنگ نشان دهید
به بهبود برنامه ها و رفع مشکلات کمک می کند

این برنامه برای نوشتن و بارگذاری رایانه های دیجیتال روی تابلوهای فیزیکی استفاده می شود.

آشنایی با آردوینو - بخش اول

نمای آردوینو IDE

بردهای آردوینو از طریق کابل منبع آزاد Arduino و IDE US بدون نیاز به برنامه نویس قابل برنامه ریزی هستند.

نرم افزار Arduino دارای کتابخانه های بسیار کامل و رابط کاربری بسیار ساده ای است. این نرم افزار بسیار کاملتر و قدرتمندتر از کامپایلرهایی مانند CodeVision و bascom است و می تواند بدون نیاز به برنامه نویس ، مستقیماً میکروکنترلر شما را برنامه ریزی کند. ویژگی هایی مانند پایانه سریال نیز در نرم افزار Arduino گنجانده شده است تا بتوانید با استفاده از سریال و US برنامه هایی را که برای میکروکنترلر می نویسید عیب یابی کنید. می توانید به سادگی وضعیت پین یا هر اطلاعات دیگری را به پایانه سریال Arduino ارسال کرده و از طریق رایانه خود از میکروکنترلر اطلاعات دریافت کنید.

آردوینو در بین افرادی که در زمینه الکترونیک فعالیت می کنند بسیار محبوب است. به این دلیل که برخلاف بسیاری از بردهای قابل برنامه ریزی ، آردوینو برای بارگذاری کد جدید در برد به سخت افزار جداگانه ای احتیاج ندارد و به راحتی می توانید از کابل US استفاده کنید.

علاوه بر این ، Arduino IDE از یک نسخه ساده C ++ استفاده می کند که یادگیری برنامه را آسان می کند. سرانجام ، آردوینو فرم استانداردی را ارائه می دهد که عملکردهای میکروکنترلر را به چندین کیت جداگانه و به راحتی قابل دسترسی تقسیم می کند.

آشنایی با آردوینو - بخش اول
برد آردوینو (Arduino Uno)

برد آردوینو نسخه Uno محبوب ترین برد در خانواده برد Arduino است. این صفحه انتخاب خوبی برای مبتدیان است.

آشنایی با آردوینو - بخش اول

شاید باورتان نشود ، اما ده خطی که در تصویر بالا مشاهده می کنید برای تنظیم نور چشمک زن (LED) بر روی آردوینو کافی است. این کد ممکن است در حال حاضر برای شما منطقی نباشد ، اما پس از خواندن این مقاله و سایر آموزش های مربوط به آردوینو ، به راحتی می توانید نحوه کدگذاری در آردوینو را یاد بگیرید.

در زیر چه می خوانید:

– با آردوینو چه پروژه هایی می توانید انجام دهید؟

– انواع تخته های آردوینو

– معرفی چندین ابزارک مفید آردوینو

پیش نیازهای آموزش

آردوینو ابزاری عالی برای تمام سطوح مهارت است. با این حال ، اگر قبل از شروع کار با آردوینو با برخی از اصول و مبانی الکترونیک آشنا باشید ، یادگیری آردوینو برای شما آسان تر خواهد بود. قبل از شیرجه رفتن به دنیای شگفت انگیز آردوینو ، توصیه می شود که درک اساسی از مفاهیم الکترونیکی مانند تأمین حرکت و انرژی با برق ، مفاهیم ولتاژ ، جریان ، مقاومت ، قانون اهمی ، IC و مفاهیم دیجیتال و آنالوگ داشته باشید.

با آردوینو چه پروژه هایی می توانید انجام دهید؟

سخت افزار و نرم افزار Arduino برای استفاده توسط طراحان ، برنامه نویسان ، هکرها ، تازه کارها و هر کس دیگری که به ایجاد اشیا و محیط های تعاملی علاقه مند است در نظر گرفته شده است. آردوینو می تواند با دکمه ها ، لامپ ها ، موتورها ، بلندگوها ، دستگاه های GPS ، دوربین ها ، اینترنت و حتی تلفن های هوشمند یا تلویزیون ارتباط برقرار کند. ترکیبی از این انعطاف پذیری ، نرم افزار رایگان و منبع آزاد آردوینو ، قیمت پایین برد های سخت افزاری و در نهایت سهولت در مدیریت سخت افزار و نرم افزار ، جامعه کاربران زیادی را ایجاد کرده است. این کاربران درگیر توسعه برنامه ها هستند ، که منجر به انتشار تعداد زیادی دستورالعمل برای پروژه های مستقر در آردوینو شده است.

از آردوینو می تواند به عنوان الهام بخش هر پروژه ای در زمینه الکترونیک و رایانه استفاده شود ، از ربات ها گرفته تا بخاری های برقی و حتی وسایل بازی.

در قسمت دوم این مقاله با انواع بردهای آردوینو و برخی از ابزارک های کاربردی موجود در آنها آشنا می شویم.

دیدگاه بگذارید